Povodom obeležavanja 18. maja, Dana sećanja na žene žrtve nasilja, koordinatorka SOS službe IZ KRUGA VOJVODINA, Ivana Zelić, govorila je na tribini Institucionalno postupanje u slučajevima prijave za nasilje u porodici visokog rizika. Tribina je održana u Novom Sadu u organizaciji Autonomnog ženskog centra.
Tribinu je pratilo 40 predstavnika institucija zaštite od nasilja (centara za socijalni rad, tužilaštva, osnovnih i viših sudova, policije, zdravstvenih ustanova), Pokrajinskog ombudsmana i Pokrajinskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova i predstavnici drugih ustanova i organizacija koje pružaju specijalizovane usluge podrške ženama izloženim nasilju.
Ivana Zelić je govorila o prijavi nasilja u porodici nadležnim institucijama iz perspektive žena sa invaliditetom na osnovu njihovih iskustava.
– Najčešće prepreke sa kojima se suočavaju žene sa invaliditetom kada odluče da prijave nasilje su nedostatak finasijskih sredstava, strah od neadekvatnog odgovora institucija na nasilje, eskalacije nasilja i nepristupačnosti nadležnih institucija. Pored uobičajenih oblika, žene sa invaliditetom izložene su suptilnijim i teže prepoznatljivim oblicima nasilja. Zbog toga je važno da profesionalci koji rade sa ženama sa invaliditetom znaju da prepoznaju nasilje i da rade na preispitivanju sopstvenih stavova i vrednosti o rodno zasnovanom nasilju i invaliditetu – rekla je Ivana Zelić.
Pored Ivane Zelić, na tribini su govorili: Vedrana Lacmanović, Autonomni ženski centar; Tanja Ignjatović, Autonomni ženski centar i Slobodan Josimović, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu. Moderatorka tribine bila je Milica Jeremić.
Tribina je održana u cilju razmene iskustava profesionalaca i izazova u radu sa ženama izloženim nasilju, prepoznavanja i uklanjanja rizika od teškog povređivanja ili smrtnog ishoda i davanju preporuka za njihovo prevazilaženje.